Hoe werkt het? (klik om te openen)

Via Vraag het een professional kun je vragen stellen aan een deskundige op kanker.nl. Bijvoorbeeld een vraag over je diagnose of de onderzoeken die je krijgt. Of vragen over je behandeling en de bijwerkingen daarvan. Ook kun je bij ons terecht voor vragen over je leven met/na kanker. De deskundige kan met je meedenken en uitleg geven. Goed om te weten: de professionals vervangen nooit je eigen arts, verpleegkundige of hulpverlener. Die blijft altijd je eerste aanspreekpunt.

Hoe kunnen we je het beste helpen?

Heb je een vraag over iets in je online patiëntendossier? Bespreek die altijd eerst met je arts. Heb je er daarna nog vragen over, dan kun je bij ons terecht. Maar vraag altijd eerst je arts.

Stel je vraag zo duidelijk mogelijk

Wat zet je in je vraag? Dit kan belangrijk zijn om te noemen:

  • Welke onderzoeken je hebt gehad
  • Het stadium van de ziekte
  • Kenmerken van de tumor, bijvoorbeeld hormoongevoeligheid of genmutaties
  • Uitslagen van onderzoeken: bijvoorbeeld de PSA-waarde of de CIN-uitslag
  • De eindconclusie in het verslag van weefselonderzoek

Heb je vragen over bijwerkingen of gevolgen van de behandeling? Schrijf dan bijvoorbeeld:

  • Welke medicijnen je gebruikt of hebt gebruikt
  • Wanneer je bestraling kreeg
  • Wanneer je geopereerd bent 

Heb je vragen over omgaan met kanker? Schrijf dan bijvoorbeeld:

  • Welke problemen je ervaart. Heb je bijvoorbeeld last van angst of onzekerheid, of problemen met je relatie? Of heb je vragen over hoe het gaat met je werk?

Wat kun je beter niet doen?

  • Plaats niet het hele verslag van weefselonderzoek.
  • Plaats geen afbeeldingen van scans of röntgenfoto's.
  • Plaats geen foto’s van bobbeltjes, vlekjes en dat soort dingen.
  • Plaats geen namen, telefoonnummers, mailadressen van jezelf of zorgverleners.

Gebeurt dit toch? Dan moeten we dit soort extra gegevens helaas verwijderen.

Vind je het moeilijk om een vraag te stellen? Dan kunnen de voorlichters van kanker.nl helpen bij het maken van een vraag.

Goed om te weten:

  • Alle vragen en antwoorden zijn openbaar. Elke bezoeker van kanker.nl kan de vraag en het antwoord meelezen. Gebruik daarom altijd de naam die je hebt gekozen toen je een account aan hebt gemaakt.
  • Onze professionals stellen geen diagnose, geven geen second opinion en geen behandeladvies. Heb je klachten die door kanker kunnen komen, dan kun je het beste naar je huisarts gaan.

Hoe werkt het?

  • Om een vraag te kunnen stellen heb je een account nodig. Heb je een account dan moet je eerst inloggen.
  • Kies de professional(s) aan wie je een vraag wilt stellen. Klik op Stel je vraag en klik daarna op vraag versturen.
  • De professional probeert je vraag zo snel mogelijk te beantwoorden.
  • Je krijgt een melding op je overzicht met activiteiten als je vraag beantwoord is.

Meer info HPV en VIN (HSIL)

Beste dokter de Kroon,

Ik wil graag beter begrijpen hoe HPV en VIN (HSIL) werkt. Ik hoop dat u op de volgende vragen een antwoord hebt.

1. Zit HPV in mijn lijf, of alleen op die plek op mijn schaamlip? Als het in mijn hele lijf zit, waarom wordt het dan alleen gevonden op mijn schaamlip (op baarmoederhals zat niets de laatste keer). Maar als het alleen op de schaamlip zit, hoe komt het dan dat het daar blijft en niet uitbreid, bijvoorbeeld naar baarmoeder of de rest van de vulva (via washand, handdoek of wc-papier)?

2. Bij de eerste controle na 16 weken imiquimod werd geen HPV gevonden, maar 6 maanden later weer wel. Waar kan dat weer vandaan zijn gekomen (via seks, of is het eigenlijk nooit weggeweest). En hoe komt het dan op precies dezelfde plek weer terug?

3. In de richtlijnendatabase staat dat de kans dat HSIL kanker wordt 3 tot 6% is na behandeling. Maar wat als ik me niet zou laten behandelen, hoe groot is dan de kans dat het kanker wordt, en op welke termijn? Is het veilig om een behandeling maanden of een jaar uit te stellen?

Met vriendelijke groeten, Inke

Antwoord

Beste Inke,

HPV zit niet in je hele lijf. Het kan gaan zitten op plekken waar slijmvlies van de buitenkant overgaat in slijmvlies van de binnenkant (vulva, baarmoedermond, anus, mond/keel). Het kan op meerdere plekken tegelijk zitten maar dat hoeft niet: het kan ook op maar 1 plek zitten. Blijbkaar is bij jouw de voorkeursplek de vulva.

Of het nooit is weggeweest of terug is door een nieuwe besmetting kun je eigenlijk niet weten. En het doet er voor het beloop ook niet ech toe: de vraag is of je afweer door de immuiquimod beter is geworden in het opruimen. Dat moet de tijd leren.

Moet bekennen dat ik niet precies weet hoe groot de kans is dat HSIL van de vulva kanker wordt. We weten het wel van HSIL  van de baarmoedermond: daar is het 30 tot 40%. Maar of dat ook zo geldt voor de vulva is niet bekend. Nadeel van wachten is dat de afwijking meestal niet alleen 'erger' (dus kanker ipv HSIL) maar ook groter wordt. En omdat kanker bovendien met een grotere marge verwijderd moet worden is dus de operatie ingewikkelder met grotere littekens en dus meer bijwerkingen. Bovendien loop je als er kanker is ontstaan natuurlijk ook nog de kans op uitzaaiingen en is er dus ook bijna altijd een operatie van de lymfklieren in de lies noodzakelijk. 

Hoop dat dit je een beetje helpt,

Met vriendelijke groet,

Cor de Kroon

 

Laatst bewerkt: 21/11/2022 - 10:46